20 януари е крайният срок за кандидатури за домакини на Купа България

12.01.2017 21:29

17:30 часа на 20 януари е крайният срок за подаване на кандидатури за домакинство на турнирите за Купа България през 2017 г. Това реши на днешното си заседание Управителният съвет на БФБаскетбол. Същият е и срокът за подаване на заявки за участие.

Право да подадат заявка за участие имат всички отбори, участници в НБЛ за мъже и съответно ДП за жени. Право на участие в Купа България имат  първите 8 /осем/ отбора във временното класиране след втори етап за НБЛ мъже и първите 4 /четири/ във временното класиране след втори етап за  жени, които са подали заявка за участие.

На заседанието бяха приети няколко промени в Наредбата като сред тях бе отпадане ограничението турнирът да се провежда в зали с капацитет минимум 1000 зрители. Отпадна и текстът от 10.4. „При оферти с еднакви или подобни условия определящ е критерият  финансова полза за БФ Баскетбол, а като следващ критерии - кога е организиран турнир в същото населено място, като предимство има офертата на БК от град, който най-отдавна или никога не е домакинствал такъв турнир".

УС утвърди  календара на Купа България както следва:

Жени

–Жребий -13.02.2017г.

- пълен недирижиран жребий за полуфиналите между отборите;

ЗАБЕЛЕЖКА: Ако в посочения срок някой от първите четири отбора в класирането след втория етап не подаде заявка, се дава възможност за участие на петия отбор ако е подал заявка.

Ако заявките са 3/три/, през първия ден /полуфинали/ първия отбор в класирането след Втория етап почива.

ФИНАЛНА ЧЕТВОРКА, 04 - 05 март 2017г.

Победителите от полуфиналите играят за първо място, загубилите полуфиналите играят за трето място.

ПРОГРАМА

04.03.2017г. Полуфинали;

05.03.2017г. Финал за 3 място / Финал за 1 място.

Мъже – Финална осмица

–Жребий-13.02.2017г.

- дирижиран жребий за четвъртфиналите : Според класирането на отборите след втория етап от НБЛ и квалификациите между отборите класирани от 1 до 4 място

(« първа четворка») и тези от 5 до 8 място(«втора четворка»).

- пълен недирижиран жребий за полуфиналите между победителите в четвъртфиналите;

ЗАБЕЛЕЖКА: Ако в посочения срок някой от първите осем отбора в класирането след втория етап не подаде заявка се дава възможност за участие на деветия отбор, ако е подал заявка.

Ако заявките са 7/седем/, през първия ден /четвъртфинали/ първия отбор в класирането след Втория етап почива.

ФИНАЛНА ОСМИЦА  16 - 19 февруари 2017г.

ПРОГРАМА

16.02.2017г. Четвъртфинали;/Победителите играят първия полуфинал/;

17.02.2017г. Четвъртфинали;/Победителите играят втория полуфинал/;

18.02.2017г  Полуфинали;

19.02.2017г. Финал за 3 място / Финал за 1 място.

1. УС утвърждава календар за втори етап на А гр. мъже както следва:

Месец

Дата

Етап

РАЗМЕНЕНО ГОСТУВАНЕ – ВТОРИ етап А-група - първа и втора шестица.

Разменено гостуване – 10 кръг, А-група, Втори полусезон

Забележка: След  приключването на втори етап, първите два  отбора  във втората шестица получават право да участват в купата на БФ Баскетбол.

По време на Купата на България за мъже /16-19.02.2017 г./ ще има почивка в първенството на а група. Купата на БФБ ще се проведе в края на месец април.

УС утвърждава Правилника за работа на Съдийската комисия на БФБ

УС утвърди следната процедура във връзка със съдийството:

В началото на сезона клубовете от НБЛ определят 16 съдии, които се разпределят в 1 и 2 група. СК към БФБ допълва списъка на съдиите, обслужващи НБЛ с необходимия брой съдии в трета група. На полусезона съдийската комисия прави класиране на съдиите чрез утвърдена от УС на БФБ система за оценка по предложение на СК към БФБ. На основа на класирането последните двама съдии отпадат от групата обслужващи НБЛ и на тяхно място по предложение на СК към БФБ влизат двама съдии от а група. Класирането определя подреждането на съдиите в групите при теглене на жребий за НБЛ.

УС приема СИСТЕМА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА СЪСТЕЗАНИЯТА В А– ГРУПА.

1. 1.     Първи етап -до края на месец март.

Отборите /най-малко 5 и най-много 10 отбора/, подали заявка да играят в А група играят на разменено гостуване като трябва да се изиграят задължително най-малко 12 срещи. Директно за финалния турнир се класират отборите заели първо място в Североизточната и Югоизточната А групи и първите два отбора от Западната А група.

1. 2.     Втори етап – квалификации – месец април.

Домакини на квалификационните турнири са отборите заели второ място в Североизточната и Югоизточната А групи, третия  отбор от Западната А група и най-добрия по ранкинг  отбор /от третите отбори от Североизточната, Югоизточната и четвъртия от Западната групи. Гледат се последните три години/.

В тези турнири могат да участват максимум по 6 отбора /за максимум 5 дни/ разпределени в турнирите чрез полудирижиран жребий от Спортно-техническата комисия. За финалния турнир се класират само отборите заели първо място в квалификационните турнири.

1. 3.     Купа на БФ Баскетбол за подрастващи.

Четирите отбора, които се класират директно за Финалния турнир изиграват тридневен турнир за Купата на БФБ за подрастващи.

1. 4.     Трети етап – финален турнир – май и юни.

Финалните турнири се провеждат с участието на 8 отбора за трите възрасти по една среща на ден за пет дни.

Приети бяха и някои промени в Наредбата за  подрастващи. В Раздел IX Финансови условия от Наредба подрастващи бяха създадени нови членове със следния текст:

38.3. В зоналните, квалификационните и финалните турнири за А и Б групите всички суми за хонорари и командировъчни на съдии, главни съдии и секретари и организационни разноски се поемат от отбора домакин.

38.4. „Преди сезона ( по изключение през настоящия сезон преди втори етап) регионалните представители трябва да влязат във връзка с участващите отбори и да съгласуват в писмен вид финансовите условия за участие на отборите във фестивалите до 8г. и до 10г.. Окончателното решение за съответния регион трябва да бъде изпратено на БФ Баскетбол.

УС приема за нов член на БФ Баскетбол БК „Колосите“ с председател Димитър Тасев;